#1 2015-12-02 00:04:47

Hadi Hoza
Administrator
Dołączył: 2015-09-22
Liczba postów: 63
UbuntuChromium 45.0.2454.101

Prawo Zasadnicze Kukrii

ovi51z5.png
جمع وطنى يلا نجات جمهورى
Narodowe Zgromadzenie Ocalenia Publicznego

Prawo Zasadnicze Kukrii
przyjęte przez Narodowe Zgromadzenie Ocalenia Publicznego
w dniu 1 grudnia 2015 roku.


W imię Boga, Najmiłościwszego, Najlitościwszego!
My, Naród Kukryjski,
składając Jedynemu Bogu dziękczynienie
za dar odzyskanej niepodległości,
wdzięczni poprzednim pokoleniom
za ich wytrwałą pracę, poświęcenie i ofiary dla Kukrii,
zrzuciwszy jarzmo obcej przemocy i kolonializmu,
zobowiązani do zachowania i umocnienia
niepodległości Państwa Kukryjskiego,
pomni wielowiekowych dziejów związanych z Islamem,
pragnąc Kukrii silnej prawdą, uczciwością i sprawiedliwością,
naszą wolność i odpowiedzialność za los
współczesnych i przyszłych pokoleń Narodu
wyrażamy na kartach Prawa Zasadniczego,
która jest najwyższym prawem dla Kukrii.


Artykuł 1

§1. Kukria jest państwem wyznawców Islamu: Wiary objawionej przez Jedynego Boga Prorokowi Muhammadowi, niech będzie z Nim pokój i błogosławieństwo, i rozgłoszonej na kukryjskich ziemiach przez Imama Alego, pokój z Nim.

§2. Prawo Kukrii opiera się na zasadach i naukach Islamu, które odzwierciedlają prawdziwe aspiracje wspólnoty muzułmańskiej.

§3. Niniejszy artykuł niepodzielnie rządzi pozostałymi artykułami Prawa Zasadniczego Kukrii jak i innymi ustawami i regulacjami prawnymi.


Artykuł 2

§1. Wszelka władza, która została nadana nam przez Jedynego Boga, należy do Narodu, który sprawuje ją przez Narodowe Zgromadzenie Ocalenia Publicznego, będące najwyższym strażnikiem prawa, porządku i wartości moralnych.

§2. Narodowe Zgromadzenie Ocalenia Publicznego wydaje prawa i wyroki oraz wykonuje je w imię Boga, Najmiłościwszego, Najlitościwszego i w imieniu Kukrii.


Artykuł 3

§1. Na czele Narodowego Zgromadzenia Ocalenia Publicznego oraz całej Kukrii stoi Najwyższy Przywódca, który prawuje rządy świeckie i przewodzi wspólnocie wiernych.

§2. Najwyższy Przywódca wybierany jest przez Narodowe Zgromadzenie Ocalenia Publicznego spośród kukryjskich imamów.

§3. Do wyłącznych kompetencji Najwyższego Przywódcy należy: kreowanie polityki państwa; ostateczne rostrzyganie wszelkich spraw spornych; reprezentowanie Kukrii w kraju i na świecie; zatwierdzanie prawa; osądzanie oraz wydawanie wyroków, orzeczeń i decyzji w sprawach administracyjnych, cywilnych i karnych; badanie stanowionego prawa pod kątem zgodności z naukami Islamu; ratyfikowanie i zrywanie umów międzynarodowych; nadawanie i odbieranie obywatelstwa Kukrii; nadawanie i odbieranie orderów i odznaczeń; przyjmowanie obywateli o nieposzlakowanej opinii w poczet członków Narodowego Zgromadzenia Ocalenia Publicznego; pełnienie funkcji zwierzchnika sił zbrojnych, który wyznacza szefa sztabu oraz decyduje o wypowiedzeniu wojny i zawarciu pokoju.

§4. W przypadku śmierci lub trwałej niezdolności do sprawowania urzędu stwierdzonej przez dwie trzecie członków Narodowego Zgromadzenia Ocalenia Publicznego, następuje powołanie nowego Najwyższego Przywódcy.


Artykuł 4

§1. Stolicą Kukrii jest miasto Kamankesz.

§2. Flaga Kukrii składa się z czarnego, białego i zielonego pasa wraz z czerwonym trójkątem umiejscowionym od strony masztu wraz z białym półksiężycem i białą, pięcioramienną gwiazdą.

§3. Herbem Kukrii jest srebrny orzeł Saladyna z tarczą przedstawiającą wizerunek flagi oraz wstęgą z wpisaną nazwą państwa.

§4. Językiem urzędowym Kukrii jest Język Państwowy (لسان دولتی, lesan dawlati), który jednoczy wszystkie wspólnoty językowe Kukrii. Językiem pomocniczym Kukrii jest język polski.


Artykuł 5

§1. Kukria szanuje i chroni podstawowe wolności i prawa człowieka i obywatela, których źródłem jest przyrodzona i nienaruszalna godność osoby wyrażona w Szlachetnym Koranie.

§2. Ograniczenia w korzystaniu z wolności i praw mogą być określone tylko w ustawie i tylko w takim zakresie, w jakim jest to konieczne dla ochrony Wiary, wolności i praw innych osób oraz dla ochrony dobra wspólnego, a w szczególności bezpieczeństwa i porządku publicznego, moralności publicznej i ochrony środowiska.

§3. Wolności i prawa zagwarantowane w Prawie Zasadniczym nie mogą być nadużywane do zamachów na porządek prawny ani do czerpania korzyści z naruszenia prawa.


Artykuł 6

§1. Wszyscy ludzie są równi wobec prawa i mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

§2. Każdy człowiek ma prawo do ochrony życia i integralności cielesnej. Nikt nie może zostać pozbawiony życia, z wyjątkiem skazania prawomocnym wyrokiem za szczególnie ciężkie przestępstwo, gdy prawo przewiduje orzeczenie kary śmierci.

§3. Każdemu człowiekowi przysługuje wolność osobista, z wyjątkiem osób pozbawionych wolności w drodze wyroku.

§4. Każdy ma prawo do ochrony swojego życia prywatnego i rodzinnego, danych osobowych, czci i dobrego imienia, wizerunku, tajemnicy komunikowania się z innymi oraz nienaruszalności mieszkania.

§5. Każdemu przysługuje wolność wyrażania swoich przekonań i opinii. Każdemu przysługuje wolność pokojowego gromadzenia się, także w miejscach publicznych, w celu wspólnego wyrażenia przekonań, opinii lub postulatów. Prawo to nie może godzić w cześć i świętość Wiary oraz nie może naruszać powszechnie przyjętego porządku moralnego.

§6. Każdemu przysługuje wolność pobierania nauki. Szkolnictwo publiczne jest powszechnie dostępne i bezpłatne.

§7. Każdemu przysługuje wolność badań naukowych i poszukiwań intelektualnych oraz ogłaszania ich wyników, wolność nauczania, a także wolność korzystania z dóbr kultury.

§8. Każdy ma prawo do własności oraz prawo dziedziczenia, z zastrzeżeniem, że korzystanie z tego prawa nie może szkodzić dobru wspólnemu ani prawnie chronionym dobrom innych osób. Wywłaszczenie jest dopuszczalne wyłącznie na ważny cel publiczny i za słusznym odszkodowaniem. Przepadek korzyści z przestępstwa lub rzeczy użytych do popełnienia przestępstwa może nastąpić na podstawie orzeczenia.

§9. Każdemu przysługuje wolność wyboru i wykonywania zawodu, a także prowadzenia działalności gospodarczej. Pracownikom i pracodawcom przysługuje wolność zrzeszania się w związkach zawodowych i organizacjach pracodawców.


Artykuł 7

§1. Od wszystkich, którzy są pod władzą Kukrii, wymaga się lojalnego wypełniania obowiązków, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

§2. Obowiązkiem obywatela Kukrii jest wierność Ojczyźnie i troska o dobro wspólne.

§3. Każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym jałmużny (زكات, zakat) przez muzułmanów oraz podatku (جزیه, dżizja) przez pozostałych. Ustawa określa równą wysokość jałmużny i podatku.

§4. Zaszczytnym obowiązkiem obywatela Kukrii jest obrona Ojczyzny. Zakres obowiązku służby wojskowej i sposób jej odbywania określa ustawa.

§5. Najszlachetniejszym obowiązkiem każdego kukryjskiego muzułmanina jest pielgrzymka do Dar Aqdas. Obowiązkiem władz Kukrii jest umożliwienie wiernym, w szczególności ubogim i starcom, odbycia pielgrzymki do Dar Aqdas co najmniej raz w życiu.


Artykuł 8

§1. Traci moc Ustawa Konstytucyjna Republiki Kukrii z dnia 21 września 2015 roku.

§2. Prawo Zasadnicze Kukrii zyskuje moc prawną natychmiast.


حادی حژه


sQpDI8D.png

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot
Kukria 2015

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
czateria - inbawka - dark-moon-vampires - radioamator - krita